Rośliny w domu to element dekoracyjny, bez którego część osób nie wyobraża sobie życia. Zielone kwiaty w pomieszczeniu nadają mu przytulności, odprężają, ale również wpływają na lepsze powietrze i nawilżenie. Warto więc otaczać się roślinami i kwiatami, w domu, pracy oraz ogrodzie.

Co wybrać?

Na rynku jest mnóstwo roślin i kwiatów, które można uprawiać w domu czy ogrodzie. Jednak wiele osób martwi się tym, że nie potrafią dbać odpowiednio o zielone ozdoby, a co za tym idzie, kwiaty szybko usychają lub chorują.

Dla tego typu ogrodników amatorów polecane są rośliny, które są bardzo wytrzymałe na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne czy mniej korzystne uprawianie. Do takich roślin należą na przykład palmy, między innymi trachycarpus fortunei.

Czym jest trachycarpus fortunei?

Trachycarpus fortunei to palma, która pochodzi z górzystych terenów Japonii i Chin. Ze względu na miejsce uprawy, jest ona bardzo wytrzymała. Charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi, które mogą mieć średnicę nawet do 90 centymetrów. Łodygi palmy są gładkie, a w odpowiednich warunkach, ta palma może kwitnąć żółtymi kwiatostanami.

Trachycarpus fortunei nazywana jest również szorstkowcem i jest bardzo łatwa w uprawie. Należy jedynie pamiętać, że rośnie bardzo powoli. Jest to roślina odporna na choroby i szkodniki. Jedynym zagrożeniem dla jej uprawy jest zbyt intensywne podlewanie, które może spowodować gnicie korzeni.

Jak uprawiać palmy w warunkach polskich?

Przede wszystkim uprawiając jakiekolwiek rośliny, należy pamiętać o odpowiednio dobranej ziemi. Ziemia uniwersalna zazwyczaj się nie sprawdza. Szorstkowiec trachycarpus fortunei potrzebuje przepuszczalnego podłoża, o neutralnym pH. Najlepiej, aby miał stanowisko jasne lub w pełnym słońcu, ale osłonięte od wiatru.

W warunkach europejskich warto palmę chować na zimę do wnętrza. W okolicach maja można stopniowo wystawiać ją do ogrodu lub na taras.Zaletą tej rośliny jest to, że uprawiana w warunkach górskich, jest przyzwyczajona do trochę chłodniejszego klimatu. W związku z tym bez obaw można ją trzymać na zewnątrz, w temperaturach 15- 20 stopni. Nie wymaga też obfitego polewania.

Tak jak wszystkie inne rośliny, w okresie wiosenno-letnim należy taką palmę zasilać nawozem do roślin zielonych lub preparatami przeznaczonymi do palm. Dzięki temu zachowa odpowiedni kolor i będzie się rozwijała prawidłowo.

Palmy nie należy zbyt często przesadzać. Standardowo robi się to, co dwa- trzy lata, ale tylko wtedy, gdy korzenie już rozrastają się w donicy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

Comments are closed.

Pin It