Zarówno snowboard, jaki i narty to ogromna dawka zdrowia. Ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny, a szaleństwo na stoku to dodatkowa moc atrakcji – frajda, ale i piękne widoki i całe mnóstwo świetnych wrażeń i doskonałych wspomnień.

Deska i narty, czyli na czym jeździ się… łatwiej?

W zasadzie wszystko zależy od subiektywnej oceny każdej osoby. Jedni opanują jazdę na nartach bardzo szybko, ale nie ma szans, żeby udało im się z deską i odwrotnie. Ale są też tacy, co potrafią jeździć na jednym i drugim i żadna z opcji nie stanowi dla nich problemu.

Przyglądając się tematowi w kontekście techniki jazdy narty wydają się rozwiązaniem bardziej skomplikowanym. Dlaczego? Dwie narty, dwa kijki, to wymaga doskonałej wręcz koordynacji i świetnej pracy obu rąk i nóg. Początki mogą być zatem nieco trudne, ale wszystkiego idzie się nauczyć. Dla porównania snowboard wymaga opanowania techniki związanej z umiejętnym przenoszeniem ciężaru ciała na desce, dzięki czemu zjazd zyskuje określony kierunek i tempo. Obóz snowboardowy to czas, w którym wszystkiego można się nauczyć, nawet wtedy, gdy są to pierwsze chwile na desce. Trudnością, z jaką przyjdzie się zmierzyć to z całą pewnością “spętane nogi”. Podczas zimowiska dla młodzieży dziecko poznając techniki jazdy na snowboardzie uczy się balansować ciałem. Jest to niezbędne nie tylko do tego, aby utrzymać równowagę, ale i do tego, aby nauczyć się skręcać.

Inne aspekty jazdy na desce i nartach

Mimo że zimowiska snowboardowe to najczęściej nauka i doskonalenie techniki jazdy, to warto wspomnieć, że snowboard stwarza osobom zaawansowanym nieco inne możliwości. Analizując prędkość, to w przypadku okazjonalnej jazdy wielkiej różnicy się nie obserwuje, ale profesjonalni narciarze potrafią osiągnąć prędkość nawet do 250 km/h, gdzie deska ze względu na rozmiar i – większe tarcie to prędkość w granicach 200 km/h. To prędkości imponujące, ale obóz snowboardowy nie służy łamaniu rekordów, ale nauce!

Ale w snowboardzie liczy się nie sama prędkość, lecz i inne aspekty. Deskę na śniegu porównać można do deski w skateparku, w obu przypadkach liczą się “dodatkowe atrakcje”. Obozy snowboardowe dla dzieci, które doskonalą swoją technikę mogą być jeszcze ciekawsze, gdy na stoku znajdują się niewielkie przeszkody czy rampy, pozwalające na wykonywanie niewielkich skoków. Organizatorzy, jak Róża Wiatrów dbają o to, aby wypoczynek na stoku był i bezpieczny, i atrakcyjny.

 

Comments are closed.

Pin It