Każdy samochód poruszający się po drogach w Europie musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem. Niedostosowanie się do przepisów niesie ze sobą poważne konsekwencje. W jakich okolicznościach chroni Cię podstawowe ubezpieczenie samochodu? Jakie kary grożą za brak OC? Sprawdź najważniejsze informacje dla kierowców!

Ubezpieczenie samochodu OC – pewna ochrona dla każdego

Zgodnie z przepisami, każdy właściciel zarejestrowanego (nawet nieużywanego) pojazdu mechanicznego musi zakupić polisę OC (odpowiedzialności cywilnej). Ubezpieczenie samochodu  chroni wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jak działa to w praktyce? Jeśli z Twojej winy dojdzie do kolizji lub wypadku, poszkodowana strona nie będzie pozostawiona sama sobie – otrzyma pieniądze na pokrycie szkód materialnych lub osobowych ze środków Twojej polisy.

Zakres polisy OC określa ustawa. Wynika z tego, że warunki proponowane przez poszczególne towarzystwa są mocno do siebie zbliżone. Mimo tego, ceny usług znacząco się od siebie różnią. Zanim wykupisz polisę, warto poświęcić czas na znalezienie najtańszej opcji. Zachowując ostrożność, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Ciągłość polisy

Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Ważne jest, aby zachować ciągłość polisy. Nawet jednodniowa zwłoka w podpisaniu nowego dokumentu będzie miała poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. Weryfikacją nieubezpieczonych pojazdów zajmuje się UFG. Wysokość kary za brak OC uzależniona jest od liczby dni bez ochrony i typu pojazdu. Kierowcy nieubezpieczonych „osobówek” zapłacą w tym roku maksymalnie 6020 zł.

Comments are closed.

Pin It