Turcja to jeden z krajów wiodących prym w przygotowaniu kawy. Smakosze i znawcy, którzy mieli już okazję spróbować tego aromatycznego i wykwintnego napoju za granicą z pewnością wiedzą, że wymaga on specjalnego rytuału. Różni się więc on znacznie od sposobu przygotowania kawy, jaki znamy na co dzień. Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak przygotować prawdziwą kawę po turecku.

Zanim zaczniesz parzyć kawę

Przygotowanie kahve, bo tak właśnie po turecku brzmi kawa wymaga o wiele więcej czasu. Jednak zanim zaczniesz ją parzyć musisz wyposażyć się w odpowiednie naczynie zwane tygielkiem. To tradycyjne jest wytwarzane ręcznie z miedzi w miejscowości Antep, która specjalizuje się w wytwarzaniu tradycyjnych naczyń. Oryginalny tygielek powinien również posiadać na sobie zdobienia w stylu ottomańskim. Nie przypadkowo również naczynie to jest wykonane z miedzi. Materiał ten bowiem bardzo dobrze i równomiernie przewodzi ciepło. Kawa w Turcji jest oczywiście serwowana w specjalnej oprawie to jest filiżankach zwanych demitasse. Jednak pamiętaj, że to jednak smak jest najważniejsze, a więc przygotowując ją w Polsce spokojnie możesz użyć tradycyjnych filiżanek.

Jeżeli masz już odpowiednie naczynie możesz zacząć rozglądać się za głównym składnikiem czyli kawą. Ta po turecku powinna być świeżo zmielona. Niestety długo przechowywana kawa traci swój aromat. Świetni sprawdzą się tutaj brazylijskie kawy klasyczne, ciemno palone do espresso.

Sposób przygotowania

Aby, przygotować kawę po turecku należy wsypać do tygielka drobno zmieloną kawę z cukrem w proporcji 1:2. Jej aromat i smak można wzbogacić o odpowiednie przyprawy takie jak kardamon lub cynamon. Następnie wszystkie składniki zalewamy zimną wodą i gotujemy, jednak nie możemy dopuścić do jego wrzenia. W momencie, gdy napój zaczyna wrzeć ściągamy go z ognia i odstawiamy. Całą procedurę musimy powtórzyć dwukrotnie. I to wszystko kawa jest gotowa do spożycia. Oczywiście należy uważać, ponieważ napój jest bardzo gorący. Odczekanie krótkiej chwili sprawi również, że fusy opadną na dół.

Kawa po turecku jest spożywana bez dodatku mleka, śmietanki czy dodatkowej porcji cukru.

Choć kawa po turecku ma wielu zwolenników to jednak w rzeczywistości jej spożywanie nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Przede wszystkim jest kaloryczna, a duża ilość cukru sprawia, że traci wiele właściwości prozdrowotnych. Niestety parzenie kawy w ten sposób może powodować dolegliwości żołądkowe takie jak mdłości czy bóle brzucha, a także zawroty i bóle głowy. Jednak przebywając na zagranicznych wakacjach, pomimo wszystkich tych negatywnych skutków bardzo trudno jest odmówić sobie kawy po turecku.

Comments are closed.

Pin It