Limfa, czyli chłonka, to płyn ustrojowy produkowany w węzłach chłonnych. Transportuje białka i limfocyty z tkanek do układu krążenia. Kiedy pojawiają się zaburzenia w jej przepływie, może dochodzić do obrzęku limfatycznego.

 

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?

Aby zlikwidować obrzęk limfatyczny, należy przeprowadzić drenaż limfatyczny (limfodrenaż). To rodzaj uciskowego masażu, który przeprowadzany jest w gabinetach rehabilitacji. Jego celem jest pobudzenie krążenia, dzięki któremu limfa zaczyna krążyć prawidłowo. Do drenażu można również użyć urządzeń elektrycznych, które nakłada się na kończyny.

 

W leczeniu stosuje się również odzież kompresyjną, która celowo wywiera nacisk na ciało, usprawniając przepływ krwi oraz limfy. Podobne działanie będzie mieć bandażowanie uciskowe.

 

W terapii pomocna jest także aktywność fizyczna: spacery, nordic walking, czy pływanie.

 

Obrzęk limfatyczny objawy

Obrzęk limfatyczny może dotyczyć rąk i nóg, a objawia się nabrzmieniem jednej lub obu kończyn.

Prócz tego może pojawić się także zaczerwienienie i swędzenie skóry oraz wysypka. Skrajnej postaci obrzęku towarzyszą także dreszcze i podwyższona temperatura ciała.

 

Skóra na kończynie dotkniętej chorobą staje się pogrubiona i przesuszona (może pękać). Czasami także rozwijają się na niej wtórne infekcje bakteryjne lub grzybiczne. Ma to związek z upośledzeniem układu odpornościowego.

 

Jak leczyć obrzęk limfatyczny?

Aby ustalić przyczyny obrzęku konieczne są badania fizykalne, między innymi tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub USG dopplerowskie. Niewłaściwy przepływ limfy można także zdiagnozować w trakcie limfografii barwnikowej.

 

Leczenie obrzęku limfatycznego odbywa się pod nadzorem chirurga naczyniowego lub u fizjoterapeuty. Metoda leczenia: masaż, bandaże i ubrania uciskowe dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Na obrzęk limfatyczny nie stosuje się terapii farmakologicznej.

 

Co pomaga na obrzęk limfatyczny?

Aby uniknąć obrzęku należy pamiętać o częstej zmianie pozycji. Podczas wykonywania pracy siedzącej warto robić przerwę co 30 minut, by się rozruszać. Podobnie należy postępować, kiedy pojawiają się pierwsze objawy choroby.

Osoby cierpiące na obrzęk limfatyczne powinny unikać ciasnych ubrań, czy biżuterii. Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Comments are closed.

Pin It