Remonty nawierzchni drogowej są niezbędne dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Wraz z nastaniem wiosny na polskich drogach widać prace naprawcze znacznie częściej. Dotyczą one przede wszystkim dziur, ale też kolein czy uskoków. Jak zabezpieczana jest jezdnia na czas remontu?

Zabezpieczenie robót drogowych

Aby móc wykonywać niezbędne prace drogowe, konieczne jest opracowanie planu zabezpieczenia jezdni. Jest to konieczne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa robotników, jak i kierujących. W czasie planowania robót drogowych określa się, czy dany odcinek jezdni ma być wyłączony całkowicie z ruchu, czy też możliwe będzie stworzenie kontrpasa, którym poruszać się będą samochody. Drogowcy mogą również zadecydować o wprowadzeniu ruchu wahadłowego, którym kierować będzie tymczasowa sygnalizacja świetlna. W obu przypadkach konieczne jest zasygnalizowanie kierującym o zaistniałych problemach i zmianach przy pomocy tymczasowych znaków drogowych, słupków ostrzegawczych. Poza znakami drogowymi osoby odpowiedzialne za remont mogą również wykorzystać żółte linie malowane na jezdni – ich zadaniem jest wyznaczanie tymczasowego pasa ruchu.

W jaki sposób stawiane są znaki drogowe tymczasowe?

Znaki drogowe tymczasowe stawiane są w miejscach widocznych, by każdy kierujący mógł je zauważyć i zareagować. Najczęściej są to skraje jezdni, pobocza. By możliwe było ich osadzenie, niezbędne są podstawy drogowe. Nowoczesne podstawy drogowe to elementy wykorzystywane podczas wszystkich prac drogowych – służą one nie tylko do osadzania znaków drogowych, ale także tablic informacyjnych.

Podstawa drogowa z recyklingu

Jednymi z najchętniej kupowanych na polskim rynku są tablice marki Nicrobase. Podstawy te dostępne są w dwóch wariantach: 20 i 30 kg, dzięki czemu nie ma potrzeby dociążania ich np. piaskiem. Podstawy takie posiadają uniwersalne otwory montażowe, co pozwala na wykorzystanie wszystkich rodzajów znaków, ale też słupków drogowych, barierek. Modułowa konstrukcja podstaw sprawia, że mogą być one łączone ze sobą i tworzyć szerokie podstawy pod duże tablice. Atutem jest też fakt, że jest to podstawa recyklingowa. Podstawy tworzone są z materiałów syntetycznych, pochodzących z recyklingu. Dzięki takiemu działaniu tworzywa zyskują „drugie życie”, a dodatkowo wspierana jest ochrona środowiska naturalnego. Podstawy pochodzące z recyklingu są wysoce odporne na zmienne warunki atmosferyczne, niskie temperatury i uszkodzenia mechaniczne, np. najechanie samochodu.

Comments are closed.

Pin It