W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje żelbetowe. Konkurencja w branży budowlanej jest bardzo duża, dlatego firmy prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach.

Czym jest żelbet?

Najważniejsze są terminy, których trzeba bezwzględnie dotrzymywać, ponieważ wszelkie opóźnienia mogą skutkować znacznymi stratami finansowymi. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto używać konstrukcji żelbetowych, a także wymienimy ich najważniejsze zalety. Monolityczność jest jedną z najważniejszych zalet żelbetowych konstrukcji. Oznacza to, że konstrukcja nie tylko prezentuje się naturalnie, ale też pracuje w taki sposób. Konstrukcje żelbetowe są bardzo plastyczne, dlatego można je dowolnie formować. Wybór odpowiedniej formy uzależniony jest jedynie od swoich potrzeb. Dzięki temu można postawić budynki, których bryła jest nietypowa i atrakcyjna.

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że takie konstrukcje prezentują się niekonwencjonalnie oraz oryginalnie. Ugięcia się praktycznie nie pojawiają, ponieważ konstrukcje żelbetowe są bardzo sztywne. Jeśli już jakieś wystąpią to z reguły są one niezauważalne, dlatego nie trzeba się o to martwić. Należy pamiętać, że żelbet jest odporny na działanie wysokich temperatur oraz ogień i korodowanie. Ważną zaletą jest oczywiście ognioodporność, jednak nie wszystkie konstrukcje posiadają tę cechę. Tego typu konstrukcje są w stanie wytrzymać bardzo duże obciążenia, zarówno stałe, jak i zmienne. Duże gabaryty nie mają negatywnego wpływu na trwałość. Warto dodać, że żywotność konstrukcji żelbetowych wynosi nawet kilkaset lat. Takie konstrukcje są również bezpieczne oraz tanie w utrzymaniu.

Właściwości materiału

Na uwagę zasługuje fakt, że konstrukcję można zburzyć, a następnie odzyskać surowiec. Oznacza to bardzo dużą oszczędność dla producentów oraz wykonawców. Należy jednak pamiętać, że tego typu konstrukcje posiadają również wady. Duży ciężar jest prawdopodobnie największą wadą żelbetu. Znacząco utrudnia to transport, dlatego potrzebne są odpowiednio dostosowane pojazdy. Żelbet ma też wysokie przewodnictwo akustyczne oraz cieplne. W halach, gdzie odbywają się głośne prace takie konstrukcje nie sprawdzą się dobrze. Warto mieć na uwadze, że jest to materiał, który dosyć szybko się rysuje. Kłopoty z betonowaniem mogą wystąpić przy niskiej temperaturze. Najlepiej wybierać sprawdzonych dostawców materiałów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Comments are closed.

Pin It