Błyskawiczny rozwój infrastruktury w ostatnich dekadach wymusił wiele odkryć w dziedzinie budownictwa. Jednym z najważniejszych z całą pewnością było opracowanie nowych materiałów budowlanych. Obecnie wśród najczęściej używanych konstrukcji na świecie są konstrukcje żelbetowe.

Jak powstają konstrukcje żelbetowe?

Żelbet to nic innego jak mieszanka betonu ze stalą. Materiał ten został opracowany gdy oczywiste stały się wady stosowania samego betonu podczas budowy. W swojej czystej formie beton ma niską wytrzymałość na obciążenia zmienne. Jednakże konstrukcje żelbetowe są doskonale przystosowane do wytrzymywania różnych obciążeń, zmiennych i stałych.

W żelbecie stosowane są pręty bądź siatki, zazwyczaj ze stali zbrojeniowej. Elementy te zbroją konstrukcję i gwarantują jej trwałość. Beton gwarantuje przenoszenie sił ściskania. Pręty i siatki stalowe są tymi, które przenoszą siły rozciągania. Dzięki temu żelbet jest w stanie wytrzymać naprawdę ogromne obciążenia.

Jedynym problemem jaki może się pojawić przy używaniu żelbetu jest ciężar, gdyż konstrukcje żelbetowe zazwyczaj ważą dosyć dużo i wymagają odpowiedniego wsparcia. Jednakże ze względu na to, że materiał ten jest obecny praktycznie na każdym placu budowy nie brakuje technik, które pozwalają na pracę z żelbetem bez względu na jego wagę.

Korzyści z użycia żelbetu

Zastosowanie konstrukcji żelbetowych gwarantuje dużo korzyści, co wyjaśnia popularność tego materiału w branży budowniczej. Żelbet ma także dosyć mało wad, które mogłyby ograniczać jego użycie. Z tego powodu konstrukcje te są używane praktycznie na całym świecie.

Żelbet oferuje nie tylko wytrzymałość na ogromne obciążenia, ale także umożliwia budowanie konstrukcji o różnych kształtach. Oprócz tego konstrukcje wykonane z żelbetu są odporne na ogień, co sprawia, że użycie tego materiału przy budowie zapewnia bezpieczeństwo dla całej struktury budynku.

Gdzie używane są konstrukcje żelbetowe?

Wszystkie znane zalety konstrukcji żelbetowych sprawiły, że stały się one popularne przy budowie obiektów o różnych przeznaczeniach. Żelbet jest bardzo ważnym materiałem przy budowie hal przemysłowych czy hal produkcyjnych. Używa się go także podczas budowy stadionów i innych obiektów sportowych.

Z żelbetu można budować niemalże każdy element konstrukcyjny, począwszy od ścian, a skończywszy na fundamentach. Powoduje to, że konstrukcje żelbetowe są spotykane i w budynkach mieszkalnych, jak i przy budowie mostów. Jednakże bez względu na sposób ich użycia, konstrukcje z żelbetu zawsze zapewniają trwałość na długie lata.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Comments are closed.

Pin It ikotka.com